Mi az a SPAM és mit tehetek ellene?
Mi a spam, milyen veszélyeket rejtenek?
A spam olyan elektronikus üzenet, ami általában ,,kereskedelmi” céllal és kéretlenül érkezik. Ez a fiókot elárasztó levélözön olyan problémát jelent, amellyel végeláthatatlanul küzdeni kell a felhasználóknak és a szolgáltatóknak egyaránt. Ez lassítja a levelezés folyamatát, de legrosszabb esetben szolgáltatás kimaradásával is járhat.
A spam levelek, amellett, hogy forgalmat lassítanak vagy állítanak le, önmagukban is komoly veszélyeket hordoznak. Az ilyen levelek adathalász oldalakra csábíthatják a felhasználót, hamis terméket forgalmazhatnak, kártékony vírusokat terjeszthetnek és jól felépített csalásra használhatják őket.
Az ilyen típusú levelek megfelelő kezelése minden email címmel rendelkező felhasználó számára fontos, a szolgáltatók számára pedig létkérdés.
Miért spamelnek?
Az első email-t 1971-ben küldték el, majd pár évre rá 1978-ban megszületett az első spam. Tehát egy nagyon régi problémáról beszélhetünk, ami napjainkra a Föld teljes email forgalmának több mint a felét teszi ki.
Mit jelent ez számokban? 2021 -ben az első 6 hónap alapján egyetlen nap alatt átlagosan 319 milliárd levelet küldtek és fogadtak a felhasználók a világon. Ennek a forgalomnak kb a fele spam. Ekkora mennyiség mellett, ha csak a felhasználók 0,1% -át tudják rászedni a spammerek, akkor már nyereségesek.
A spamelést a törvény bünteti, ennek ellenére szinte lehetetlen jogi úton kordában tartani a spammereket. A technológia folyamatos fejlődése által a spammerek mindig új módszereket keresnek arra, hogy elérjék, ameddig a szolgáltatók folyamatosan fejlesztenek, hogy megvédjék a felhasználókat. A spamelés egy olyan üzlet, amellyel szemben a felhasználók és a szolgáltatók csak közösen tudnak sikeresen fellépni.
Hogyan szerzik meg a felhasználók email címét?
Nagyon sok lehetősége van egy spemmernek, hogy hozzáférjen egy email címhez. A teljesség igénye nélkül összeszedtünk néhányat:
- A felhasználó feliratkozik érdekesnek látszó tartalmakért olyan oldalakra, ahol nem megfelelően kezelik a felhasználó adatait
- Böngészés közben jóhiszeműen egy adathalász oldalra regisztrál
- A felhasználó egy közösségi oldalon tünteti fel az email címét, ami így könnyen elérhető mások számára
- Esetleg feltörik a kedvenc blogját, aminek nem volt megfelelő titkosítása
- Saját weblapot üzemeltet a felhasználó, amin fent van az email címe (ez a vállalkozásoknál sajnos elkerülhetetlen)
- Sajnos a gyenge jelszavak miatt feltört email fiókokból is nagyon sok email címhez jutnak a spammerek
Mit tehet a felhasználó a spammerek ellen?
A feladat nagy része mindig a szolgáltatóra fog hárulni, illetve a rendszer üzemeltetésére azzal, hogy megszűrik a spam levelek kb 95% – 99% át. De mindig lesz olyan spam, ami átcsúszik a védelmen. Ilyenkor a felhasználó tudatosságán múlik, hogyan kezeli a helyzetet. Összeszedtünk néhány javaslatot, hogyan érdemes eljárni, ha spam érkezne a fiókodba:
- Soha ne válaszolj spamre! Nem érdemes jelezni a spammernek, hogy az email cím használatban van. Ha válaszolsz egy ilyen levélre várhatóan sokkal több spam levelet fogsz kapni.
- Ha felkínálja egy spam a leiratkozás lehetőségét akkor SE kattints rá! Ebben az esetben szintén csak visszajelzést adnál arról, hogy a fiók aktív.
- Ne vásárolj olyan terméket, amelyet spamekben hirdetnek, mivel vélhetően csalódni fogsz!
- A legtöbb szolgáltató (ahogy a freemail is) végez spam szűrést. Ha mégis átcsúszik egy spam, akkor segíts a rendszernek azzal, hogy a levelet átteszed a spam mappába. Így a rendszert tanítod arra, hogy milyen levelekre figyeljen jobban.
- Ha lehetőséged van rá NE küldj olyan leveleket, melyekre tucatjával tettél (CC, BCC) másolatban vagy titkos másolatban ismerősöket, kollégákat. Tehát NE hozz létre lánclevelet/levélláncot. Elegendő elírni egyetlen email címet ahhoz, hogy harmadik félhez kerüljenek a listában szereplő email címek.
- Weboldalakon, fórumokon, különböző posztok alatt kezeljük bizalmasan az email címünket. A spammerek úgynevezett botokkal/robotokkal képesek összegyűjteni az ott fellelhető email címeket, így könnyen kiszolgáltathatjuk magunkat.
- A legfontosabb, hogy kezeld tudatosan a spam kérdést és fontold meg, hogy hol adod meg az email címed.
Reméljük, hogy segítségedre tudtunk lenni és hasznosnak találtad a cikket.
Üdv
a freemail csapata